Brzeg, dnia 30 lipca 2019r.
OR.IV.271.1.4.2019
DO WSZYSTKICH WYKONAWCÓW,
KTÓRZY POBRALI SPECYFIKACJĘ
ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
dot. postępowania na zadanie pn.:
„Grupowe ubezpieczenie na życie pracowników Urzędu Miasta w Brzegu
oraz członków ich rodzin na lata 2019-2021”
(organizowanego w trybie przetargu nieograniczonego)
Działając na podstawie art. 38 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 1986 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, Zamawiający informuje, że w dniu 26 lipca br. wpłynęły do Zamawiającego pytania Wykonawcy do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia i udziela następujących odpowiedzi:
Pytanie nr 1
W związku z wejściem w życie nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu Wykonawca jest zobowiązany do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wprowadzonych przez ww. ustawę. Na etapie zawierania umowy ubezpieczenia przekażemy Państwu do wypełnienia druk oświadczenia Beneficjenta Rzeczywistego/Reprezentanta/Pełnomocnika. Wzór oświadczenia do zapoznania przesyłamy w załączeniu.
Odpowiedź na pytanie nr 1
Zamawiający wyraża zgodę na wypełnienie oświadczenia Wykonawcy.
Pytanie nr 2
Wykonawca prosi o potwierdzenie, że podana w Załączniku nr 1 do SIWZ – „Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia” pkt. A.2. ppkt 1. Wysokość kosztów akwizycyjno-obsługowych stanowi wartość brutto.
Odpowiedź na pytanie nr 2
Zamawiający potwierdza, że wartość podana w pkt. A.2.1. Załącznika nr 1 do SIWZ jest wartością brutto.
Pytanie nr 3
Wykonawca prosi o potwierdzenie, że dla Zamawiającego odpowiednie będzie pełnomocnictwo złożone w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem notarialnie na wzorze własnym Wykonawcy (innym niż w załączniku nr 3 do SIWZ), o treści z której jasno wynika sposób umocowania pełnomocnika.
Odpowiedź na pytanie nr 3
Zamawiający potwierdza, że załącznik nr 3 stanowi jedynie wzór pełnomocnictwa. Pracownik Wykonawcy podpisujący ofertę może okazać się drukiem pełnomocnictwa stosowanym przez Wykonawcę.
Pytanie nr 4
SIWZ pkt. 7, ust. 1, ppkt. 1) w zw. z SIWZ pkt 11 – Wykonawca prosi o potwierdzenie, że ma załączyć do oferty załącznik nr 4 do SIWZ.
Odpowiedź na pytanie nr 4
Zamawiający potwierdza, że do oferty należy załączyć oświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 4.
Pytanie nr 5
Wykonawca prosi o informację na jaki podmiot będą wystawiane polisy, czy będzie to Urząd Miasta Brzeg czy Gmina Brzeg.
Odpowiedź na pytanie nr 5
Polisy powinny zostać wystawione na Urząd Miasta w Brzegu.
Pytanie nr 6
Załączniku nr 1 do SIWZ OPZ pkt E6: Czy Zamawiający uzna warunek za spełniony jeżeli tłumaczenia będą dokonywane tylko z języka angielskiego i niemieckiego?
Odpowiedź na pytanie nr 6
Zamawiający przychyla się do wniosku Wykonawcy. Stosowne zmiany zostały wprowadzone do klauzuli E.6.
Pytanie nr 7
Załącznik nr 1, OPZ, A3 pkt 4 - Czy Zamawiający potwierdza, że warunkiem rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej jest podpisanie przez ubezpieczonego deklaracji przystąpienia, przekazanie jej przez Zamawiającego do Wykonawcy i opłacenie w terminie pierwszej składki?
Odpowiedź na pytanie nr 7
Zamawiający potwierdza, że model obsługi przedstawiony przez Wykonawcę jest prawidłowy.
Pytanie nr 8
SIWZ, punkt 4 - Wykonawca prosi o potwierdzenie, że okres wykonania zamówienia tj. okres na jaki zawarta będzie umowa grupowego ubezpieczenia na życie wynoszący 24 miesiące będzie kończył się z końcem ostatniego dnia 24 miesiąca.
Odpowiedź na pytanie nr 8
Zamawiający potwierdza, że interpretacja Wykonawcy jest prawidłowa.
Pytanie nr 9
OPZ, punkt A.1.6 – Czy Zamawiający byłby skłonny zgodzić się na to, aby prawo nie obejmowało osób przebywających w hospicjach lub placówkach dla przewlekle chorych? W razie odpowiedzi odmownej prośba o wskazanie, ile osób przebywa w w/w placówkach.
Odpowiedź na pytanie nr 9
Intencją Zamawiającego jest zapewnienie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej osobom aktualnie ubezpieczonym. Wyłączenie z możliwości przystąpienia osób, które często od wielu lat uczestniczą w programie grupowego ubezpieczenia na życie funkcjonującym w naszym Urzędzie, w naszej ocenie istotnie pogorszyłoby odbiór programu wśród pracowników. W związku z powyższym nie zgadzamy się na wnioskowaną przez Wykonawcę zmianę. Pracodawca nie dysponuje informacjami dotyczącymi przebywania swoich pracowników oraz zgłoszonych do ubezpieczenia współubezpieczonych w hospicjach lub placówkach dla przewlekle chorych.
Pytanie nr 10
OPZ, punkt A.3.4 – Czy w związku z faktem iż pomiędzy dwiema Podgrupami istnieją różnice w zakresie odpowiedzialności Zamawiający dopuszcza, aby w sytuacji zmiany opisanej we wskazanym punkcie Wykonawca mógł stosować również karencję na różnicę zakresów (ryzyk)?
Odpowiedź na pytanie nr 10
Zamawiający informuje, że jego interpretacja zapisów SIWZ zezwala na zastosowanie wnioskowanej przez Wykonawcę karencji. Zgodnie z zapisem A.3.4.: „Wykonawca ma prawo zastosować w stosunku do takiej osoby karencje o długości wskazanej w punkcie B.1. jedynie w zakresie nadwyżki wysokości świadczeń.” W przypadku braku jednego z ryzyk w poprzednim wariancie ubezpieczenia pracownika, wysokość świadczenia związana z takim zdarzeniem jest równa 0. Karencja w zakresie nadwyżki wysokości świadczeń dotyczy w takim wypadku całego świadczenia.
Pytanie nr 11
OPZ, punkt A.4.3 – Prośba o wskazanie (w latach) wieku najstarszego obecnie ubezpieczonego małżonka oraz pełnoletniego dziecka.
Odpowiedź na pytanie nr 11
Zamawiający informuje, że wiek najstarszego obecnie ubezpieczonego małżonka wynosi 61 lat, natomiast wiek najstarszego obecnie ubezpieczonego pełnoletniego dziecka wynosi 35 lat.
Pytanie nr 12
OPZ, punkt A.6 – Wykonawca zwraca się z prośbą o usunięcie zapisu dotyczącego opcji polegającej na proporcjonalnej zmianie wysokości świadczeń oraz składki. Wykonawca wskazuje, iż określona przez Zamawiającego opcja (możliwość nieokreślonego – wyznaczono jedynie ogólny zakres - podniesienia lub obniżenia kwoty świadczeń po złożeniu przez Wykonawcę oferty) uniemożliwia wyliczenie przez Wykonawcę w sposób należyty wartości kontraktu. Wykonawca powinien na etapie tworzenia oferty znać wszelkie parametry, które umożliwiłyby mu wyliczenie składki zabezpieczającej interesy obydwu Stron umowy, co wskazany zapis uniemożliwia. Nie ma też gwarancji, że proporcjonalne podniesienie / obniżenie kwoty składki zabezpieczy należycie interesy Wykonawcy.
Odpowiedź na pytanie nr 12
Rozumiejąc zastrzeżenia zgłoszone przez Wykonawcę, wprowadzamy zmianę do konstrukcji opcji wymagającą zgody obu stron na wprowadzenie zmian wysokości świadczeń. W przypadku, gdy ewentualna wnioskowana przez Zamawiającego zmiana wysokości świadczeń, nie będzie mogła być wprowadzona przy aktualnej kalkulacji ryzyka, Wykonawca będzie miał prawo do nie wyrażenia zgody na proponowane zmiany.
Było:
- Zamawiający wprowadza opcję polegającą na możliwości zmiany wysokości świadczeń ujętych w programie grupowego ubezpieczenia na życie.
- Z zachowaniem pozostałych, niezmienionych niniejszą klauzulą, postanowień umowy ubezpieczenia, wniosku oraz ogólnych (szczególnych) warunków ubezpieczenia strony uzgodniły, że Wykonawca na wniosek Zamawiającego zmieni wysokości świadczeń ujętych w programie grupowego ubezpieczenia na życie zawartego w drodze niniejszego postępowania. Zamawiający ma prawo proporcjonalnej zmiany wysokości wszystkich świadczeń o nie więcej niż 10%. Zmiana wysokości świadczeń wiąże się z proporcjonalną zmianą wysokości wszystkich świadczeń ujętych w tabeli w części D. oraz z proporcjonalną zmianą składki ubezpieczeniowej. Dla przykładu, wzrost o 10% spowoduje wzrost wszystkich świadczeń wskazanych w tabeli w części D. o 10% oraz wzrost wysokości składki ubezpieczeniowej zaoferowanej przez Wykonawcę o 10%. W przypadku obniżenia poziomu świadczeń oraz składki postępowanie będzie analogiczne.
- Zamawiający może dokonać zmiany we wszystkich łącznie lub tylko wybranych podgrupach.
- Wykonawca nie może odmówić zmiany wysokości świadczeń o ile wniosek Zamawiającego zostanie przedstawiony Wykonawcy przed dniem zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zmienione wysokości świadczeń oraz wysokość składki ubezpieczeniowej zostaną wskazane w umowie w sprawie zamówienia publicznego i będą obowiązywać przez cały okres wykonywania niniejszej umowy.
- Zmiany można dokonać jedynie przed datą startu programu ubezpieczenia.
Zmieniono na:
- Zamawiający wprowadza opcję polegającą na możliwości zmiany wysokości świadczeń ujętych w programie grupowego ubezpieczenia na życie.
- Z zachowaniem pozostałych, niezmienionych niniejszą klauzulą, postanowień umowy ubezpieczenia, wniosku oraz ogólnych (szczególnych) warunków ubezpieczenia strony uzgodniły, że Wykonawca na wniosek Zamawiającego może zmienić wysokości świadczeń ujętych w programie grupowego ubezpieczenia na życie zawartego w drodze niniejszego postępowania. Zamawiający, pod warunkiem uzyskania zgody ze strony Wykonawcy, ma prawo do proporcjonalnej zmiany wysokości wszystkich świadczeń o nie więcej niż 10%. Zmiana wysokości świadczeń wiąże się z proporcjonalną zmianą wysokości wszystkich świadczeń ujętych w tabeli w części D. oraz z proporcjonalną zmianą składki ubezpieczeniowej. Dla przykładu, wzrost o 10% spowoduje wzrost wszystkich świadczeń wskazanych w tabeli w części D. o 10% oraz wzrost wysokości składki ubezpieczeniowej zaoferowanej przez Wykonawcę o 10%. W przypadku obniżenia poziomu świadczeń oraz składki postępowanie będzie analogiczne.
- Zamawiający może dokonać zmiany we wszystkich łącznie lub tylko wybranych podgrupach.
- Wykonawca może odmówić zmiany wysokości świadczeń. W takim wypadku ochrona będzie świadczona na warunkach przedstawionych w SIWZ i ofercie Wykonawcy.
Pytanie nr 13
OPZ, punkt B.1.4 – Prośba do Zamawiającego o potwierdzenie, że za ubezpieczonych partnerów życiowych (w stosunku do których zamawiający nie będzie mógł w początkowym okresie 3 miesięcy stosować karencji) uważać należy tych partnerów, którzy byli dotychczas objęci umową grupowego ubezpieczenia na życie i przystąpią do nowej umowy z zachowaniem zasady ciągłości opłaty składki w ciągu pierwszych 3 miesięcy ubezpieczenia.
Odpowiedź na pytanie nr 13
Zamawiający potwierdza, że interpretacja Wykonawcy jest prawidłowa.
Pytanie nr 14
OPZ, punkt C.2.5 – Czy Zamawiający przyjmie, jako równoważną, następującą definicję Zamawiającego?:
wypadek przy pracy oznacza nieszczęśliwy wypadek, który nastąpił podczas lub w związku z wykonywaniem przez ubezpieczonego zwykłych czynności albo poleceń przełożonych w ramach istniejącego stosunku pracy albo stosunku cywilnoprawnego, w ramach którego opłacane są składki na ubezpieczenie wypadkowe w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
W razie odpowiedzi negatywnej prośba o to, aby z definicji wykreślić punkty e) i f), jako nie pozostające ściśle z wykonywaniem przez ubezpieczonego obowiązków w ramach stosunku pracy łączącego go z Zamawiającym.
Odpowiedź na pytanie nr 14
Zamawiający wykreśla punkty e) i f) z definicji wypadku przy pracy znajdującej się w punkcie C.2.5.
Pytanie nr 15
OPZ, punkt C.12 – Prośba do Zamawiającego o zgodę na to, by Wykonawca mógł stosować, niezależnie od innych wskazanych w punkcie, następujące, zawarte w swych ogólnych warunkach, wyłączenia:
Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności w przypadku:
1) chirurgicznego leczenia choroby naczyń wieńcowych – by-pass, jeżeli przed początkiem odpowiedzialności w stosunku do ubezpieczonego zdiagnozowano zawał serca lub chorobę naczyń wieńcowych. W przypadku choroby naczyń wieńcowych odpowiedzialność Wykonawcy nie obejmuje również jej leczenia;
2) choroby aorty brzusznej, jeżeli przed początkiem odpowiedzialności w stosunku do ubezpieczonego zdiagnozowano tętniaka aorty brzusznej lub rozwarstwienie aorty brzusznej;
3) choroby aorty piersiowej, jeżeli przed początkiem odpowiedzialności w stosunku do ubezpieczonego zdiagnozowano tętniaka aorty piersiowej lub rozwarstwienie aorty piersiowej;
4) niewydolności nerek, jeżeli przed początkiem odpowiedzialności w stosunku do ubezpieczonego zdiagnozowano kłębkowe zapalenie nerek lub wielotorbielowatość nerek;
5) udaru, jeżeli przed początkiem odpowiedzialności w stosunku do ubezpieczonego zdiagnozowano udar, przemijające niedokrwienie mózgu tzw. TIA, miażdżycę naczyń mózgowych;
6) utraty kończyny wskutek choroby, jeżeli przed początkiem odpowiedzialności w stosunku do ubezpieczonego zdiagnozowano miażdżycę zarostową tętnic dolnych lub cukrzycę;
7) zawału serca, jeżeli przed początkiem odpowiedzialności w stosunku do ubezpieczonego zdiagnozowano zawał serca lub chorobę naczyń wieńcowych. W przypadku choroby naczyń wieńcowych odpowiedzialność Wykonawcy nie obejmuje również jej leczenia.
Odpowiedź na pytanie nr 15
Zamawiający nie przychyla się do propozycji Wykonawcy.
Pytanie nr 16
OPZ, punkt E.8 – Wykonawca zwraca się z prośbą o wykreślenie wymogu automatycznego kontynuowania ubezpieczenia indywidualnie kontynuowanego po 24 miesiącach trwania i zezwolenie na przedstawianie ubezpieczonym dokumentacji (wniosków o zawarcie umowy) zgodnie ze swymi zasadami. Pozostawienie tego warunku bez zmian uniemożliwi Wykonawcy przystąpienie do postępowania, zgodnie bowiem z opiniami prawnymi forma indywidualnej kontynuacji, jakiej oczekuje Zamawiający, jest równoznaczna z zawarciem przez ubezpieczonego odrębnej umowy, a co za tym idzie – obowiązku pisemnego potwierdzenia woli.
Odpowiedź na pytanie nr 16
Zamawiający przychyla się do wniosku Wykonawcy. Dodatkowo zwracamy Państwa uwagę, iż wszystkie klauzule wskazane w punkcie E. stanowią klauzule fakultatywne, których akceptacja nie warunkuje złożenia ważnej oferty.
Zamawiający informuje, iż w/w odpowiedzi przekazane Wykonawcom stanowią integralną część SIWZ i wiążą Wykonawców. Jednocześnie informuje, że termin składania ofert nie ulega zmianie.
Burmistrz Brzegu
Jerzy Wrębiak